proszę czekać - trwa ładowanie strony

Atrakcje

na miejscu :

- altana z grillem i wędzarnią
- miejsce na ognisko

- kijki do nordic walking
- rowery

- bezpośredni dostęp do rzeki
- plac zabaw dla dzieci

• w bezpośrednim sąsiedztwie "Gorzelni" na Nidą – po drugiej stronie Nidy, na polach wsi Kliszów, Rębów, Kokot – rozegrała się w roku 1702 największa batalia II wojny północnej na ziemiach polskich, znana z historii jako tzw. „bitwa pod Kliszowem”. Dwudziestotysięczne wojska saskie i polskie Augusta II Sasa zostały rozgromione przez piętnastotysięczne wojska Szwedów Karola XII. Poległo około 3,5 tysiąca żołnierzy po obu stronach.


dla aktywnych :

- spływy kajakowe


Nida jest lewobrzeżnym dopływem górnej Wisły. Jej długość wynosi 151km  jest więc rzeką typowo nizinną, toczącą swe wody raczej leniwie. Momentami silnie meandruje, tworzy wysepki, zatoczki, starorzecza. Co chwile pokazuje inną twarz, płynąc wśród wzgórz, lasów, łąk i pól. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeki znajduje się sporo zabytków i innych atrakcji turystycznych. Urzeka krajobraz i naturalna przyroda- królestwo wielu rzadkich roślin i zwierząt- chronione w ramach parków krajobrazowych, rezerwatów i obszaru Natura 2000. Spływ kajakowy to doskonały sposób na poznanie Ponidzia. Na trasie nie znajdziemy wielu utrudnień: kilka prożków, małe bystrza, pozostałości po starych młynach, zwalone drzewa. Ich pokonanie nie jest szczególnie uciążliwie a na pewno podnosi atrakcyjność płynięcia. Niedogodnością na niektórych odcinkach, zwłaszcza w okresie suchego lata, mogą być piaszczyste przemiały. Konieczność przenoszenia kajaków brzegiem na całej trasie występuje zaledwie w kilku miejscach. Nida jest pięknym szlakiem wypoczynkowym: łatwym, nieuciążliwym i bardzo malowniczym. Ciepła i czysta woda oraz piaszczyste dno umożliwiają kąpiel praktycznie na całej długości rzeki, zaś urokliwe zakątki na brzegach zachęcają do biwaków.


- szlaki piesze i rowerowe

SZLAK ROWEROWY MIKOŁAJA REJA (NAGŁOWICE)około 65 km wytyczonej ścieżki, czas przejazdu wynosi 7 godzin:
- PĘTLA CZERWONA to najdłuższa trasa, wynosi 32 km. Nagłowice – Rakoszyn – Trzciniec – Deszno – Cierno Żabieniec – Nagłowice. Na odcinku Nagłowice – Rakoszyn znajdują się trzy ślepe ścieżki oznakowane w kolorze czerwonym, które także warto zwiedzić. Pierwsza „Niebieskie Źródła" prowadzi na Krztyk, ma długość 3,5 km, druga „Jezior" – ma długość 1,2 km, trzecia prowadzi do Nowej Wsi i wynosi 2,7 km.
- PĘTLA POMARAŃCZOWA to również ciekawa utwardzona trasa, której długość wynosi 17 km, stopień trudności średni – Nagłowice – Ślęcin – Kuźnice – Jaronowice – Trzciniec – Rakoszyn – Nagłowice.
- PĘTLA NIEBIESKAto najkrótsza z proponowanych przez nas ścieżek rowerowych, wynosi 10 km, stopień trudności dość łatwy. Przebiega ona wokół Nagłowic, warto pokonać tę trasę, gdyż jest również atrakcyjna jak pętla czerwona i pomarańczowa.
 
SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ BAZY TKR W SĘDZISZOWIE

Odcinek ścieżki biegnie na obrzeżach Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej zlokalizowanej w mieście Sędziszów. Trasa ścieżki okala naturalny zbiornik wodny o powierzchni 2 ha. Długość ścieżki rowerowej wynisi 1,2 km.
 
Szlak wzdłuż torów Świętokrzyskiej kolejki dojazdowej – całkowita długość 11 km

Wiosną 2014 roku do użytku została oddana ścieżka rowerowa wzdłuż torów Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej, z miejscami na wypoczynek. Szlak wiedzie poprzez malownicze tereny ponidzia. Całkowita długość trasy wynosi 11 km.

 Szlak Północ, północny-zachód – całkowita długość wynosi 30 km.

W powiecie jędrzejowski powstał w tym roku kolejny szlak rowerowy. Tym razem jego trasa wiedzie po północno-zachodniej części gminy Jędrzejów i liczy 30 kilometrów. Jest to oznaczony naturalny szlak, z drogami asfaltowymi jak również szutrowymi. Przebiega przede wszystkim przez lasy Nadleśnictwa Jędrzejów, między innymi przez Jędrzejów, Sudół, Chorzewę, Mniszek, Rudki, Lasków i z powrotem Jędrzejów.
 
 Ścieżka rowerowa „Brzegi nad Nidą”

Trasę rozpoczynamy od remizy strażackiej w miejscowości Brzegi W tej miejscowości znajduje się dworek modrzewiowy z XVIII w. oraz Kościół Parafialny projektu Henryka Marconiego z barokowym ołtarzem. Na mostku kierujemy się w prawo do Żernik. W połowie wsi napotykamy się na pochodzące z XIV wieku Krzyże Pokutne. W dalszej części trasy na skrzyżowaniu wiejskich dróg skręcamy w prawo w stronę rzeki Biała Nida, gdzie stoją ruiny młyna wodnego. Obok młyna znajduje się altana i pole biwakowe. Po krótkim odpoczynku wracamy i kierujmy się w prawo szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego w stronę wsi Choiny. Charakterystyczna dla tej miejscowości jest mała liczba zabudowań, które w większości zachowały charakter regionalny. Tutaj w pobliżu rzeki na terenie wspólnoty mieszkańców ustawiona jest druga altana. Z Choin kierujemy się na południe do rozwidlenia dróg.Mamy do wyboru dwie opcje:

 

Po przejechaniu lasu obie ścieżki spotkają się tuż przy Białej Nidzie na tzw. Działkach Bizorędzkich, gdzie ustawiona jest altana. Następnie udajemy się w górę rzeki do Bizorędy. Za pierwszymi zabudowaniami skręcamy w prawo i jedziemy na tzw. Wyspę gdzie stoi stary młyn wodny pochodzący z XIX w. Z Wyspy kierujemy się prosto w kierunku Bizorędy. Mijając Bizorędę wjeżdżamy na Wzgórze Kresy skąd możemy jeszcze raz spojrzeć na piękną okolicę. Przy remizie strażackiej kończymy trasę.

Trasy samochodowe :

Europejski Szlak Cysterski
Świętokrzyski odcinek Szlaku Cysterskiego tworzą opactwa w Jędrzejowie, Koprzywnicy i Wąchocku. W odległości kilkudziesięciu kilometrów od siebie znajdują się wyjątkowo cenne romańskie budowle z początków architektury sakralnej w Polsce.

Trasa samochodowa "Zabytkowe Kościoły Ziemi Jędrzejowskiej"

Kilkanaście kościołów w powiecie jędrzejowskim zasługuje na szczególną uwagę. Zwiedzanie zaczynamy od barokowego, wykonanego z drewna modrzewiowego kościoła św. Szczepana w Mnichowie. Kościół usytuowany jest przy trasie krajowej nr 7 (ok. 5 km na północ od Jędrzejowa). Z Mnichowa wyruszamy drogą krajową nr 7 w kierunku Kielc, a następnie w Brzegach skręcamy w prawo do Sobkowa. Po obejrzeniu kościoła św. Stanisława w Sobkowie (w Sobkowie warto też zobaczyć ruiny fortalicji), wyruszamy w kierunku wschodnim do Chomentowa, gdzie znajduje się drewniany kościół św. Marii Magdaleny. Z Chomentowa wracamy do Sobkowa, a następnie udajemy się w kierunku południowym (przejeżdżamy mostem na Nidzie) i jadąc przez Mokrsko Dolne (można zobaczyć ruiny zamku), Raków, Wolicę i Dalechowy, dojeżdżamy do Imielna, gdzie znajduje się zabytkowy kościół św. Mikołaja z gotycką płaskorzeźbą Pana Jezusa w studni. Z Imielna jedziemy w kierunku południowym do Mierzwina. Stamtąd, po obejrzeniu kościoła św. Piotra i Pawła, udajemy się w kierunku zachodnim, a następnie jadąc przez Opatkowice Drewniane i Kawęczyn, dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 768 w Łysakowie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Kazimierzy Wielkiej. Po minięciu miejscowości Niegosławice skręcamy w prawo do Wodzisławia. Po drodze możemy zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła w Piotrkowicach. W Wodzisławiu zwiedzamy kościół św. Marcina, a następnie udajemy się na zachód do Mieronic, gdzie znajduje się kościół św. Jakuba, w którym zachowały się bardzo interesujące gotyckie polichromie. Z Mieronic przez Sielec, Kaziny i Zielonki jedziemy do Sędziszowa. Tutaj warto zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła. Z Sędziszowa wyruszamy w kierunku Mierzawy i Jędrzejowa. Po drodze zatrzymujemy się w Krzcięcicach, gdzie znajduje się przepiękny późnogotycki kościół św. Prokopa. Po obejrzeniu kościoła św. Prokopa w Krzcięcicach, wracamy w kierunku Sędziszowa i po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w prawo do Deszna, a następnie przez Trzciniec dojeżdżamy do Rakoszyna, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany kościółek św. Stanisława. Z Trzcińca przez Nagłowice dojeżdżamy do Oksy. Następnie po zwiedzeniu wybudowanego przez Rejów kościoła św. Mikołaja udajemy się – przez Węgleszyn i Żarczyce – do Małogoszcza. W Małogoszczu koniecznie trzeba zwiedzić kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, śródmieście miasta oraz cmentarny kościółek na wzgórzu Babiniec. Z Małogoszcza wyjeżdżamy w kierunku południowym i drogą nr 728 udajemy się do Jędrzejowa. Po drodze warto zatrzymać się w Rembieszycach, gdzie znajduje się drewniany kościół św. Piotra i Pawła.
 
Trasa samochodowa "Zamki, pałace i dworki Ziemi Jędrzejowskiej"

W południowej części powiatu jędrzejowskiego znajduje się kilkanaście dobrze zachowanych pałaców i dworków. Ich zwiedzanie proponujemy rozpocząć od Jaronowic, gdzie znajduje się odnowiony dworek szlachecki z XIX stulecia. Z Jaronowic udajemy się drogą krajową nr 78 do Nagłowic. Tutaj zwiedzamy Muzeum Dworek Mikołaja Reja, zabytkowy park oraz pałac Radziwiłłów (obecnie Dom Dziecka). Z Nagłowic – przez Trzciniec, Sieńsko i Rożnicę – udajemy się do Słupi Jędrzejowskiej, w której trzeba obejrzeć XIX-wieczny pałac (obecnie siedziba Urzędu Gminy). Ze Słupi Jędrzejowskiej wyruszamy w kierunku Sędziszowa. Przed samym Sędziszowem, w Swaryszowie skręcamy do Krzelowa, gdzie znajdują się park i zabudowania dworskie z XIX w. Z Krzelowa udajemy się w powrotną drogę do Sędziszowa, a następnie w kierunku Mierzawy i Jędrzejowa. Po minięciu Sędziszowa należy zboczyć nieco z trasy i udać się do Pawłowic, gdzie znajduje się ładny pałacyk z XIX w. (obecnie siedziba Szkoły Podstawowej). Z Pawłowic wracamy na główną drogę w kierunku Jędrzejowa i zatrzymujemy się przy dworku w Krzcięcicach. Z Krzcięcic jedziemy w kierunku Mierzawy, a następnie po dojechaniu do drogi krajowej nr 7, skręcamy w prawo w kierunku Krakowa. Na pierwszym skrzyżowaniu w Wodzisławiu skręcamy w lewo i udajemy się pod pałac Lanckorońskich w Brzeziu, nazywany potocznie „kałamarzem". Po obejrzeniu pałacu w Brzeziu wracamy na główny trakt do Krakowa, a następnie skręcamy w lewo w kierunku Pińczowa. Po minięciu Piotrkowic i Nawarzyc dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą nr 768 Jędrzejów – Kazimierza Wielka. Tam skręcamy w lewo w kierunku Jędrzejowa. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów w miejscowości Ludwinów skręcamy w prawo i po minięciu Węgleńca, Dalechów i Dzierszyna dojeżdżamy do Imielna. Z Imielna udajemy się do Staw, gdzie znajduje się zespół dworski z 2. poł. XIX w. Ze Staw udajemy się do Motkowic, a następnie skręcamy w lewo i drogą krajową nr 78 jedziemy w kierunku Jędrzejowa. Po dojechaniu do wsi Borki skręcamy w prawo w kierunku Sobkowa, a następnie – po minięciu Wolicy, Rakowa i Gozny – dojeżdżamy do Mokrska Dolnego i Górnego, gdzie znajdują się ruiny renesansowego zamku Piotra Kmity z XVI w. Z Mokrska możemy jeszcze udać się do pobliskich Kotlic, gdzie można zobaczyć XIX-wieczny dworek.Z Kotlic wracamy do Mokrska, skąd jedziemy do położonego na przeciwległym brzegu Nidy Sobkowa. W tej miejscowości warto obejrzeć pozostałości dawnej fortalicji (obecnie kompleks rekreacyjno-turystyczny „Zamek Rycerski").
 
Świętokrzyski Szlak Literacki

Prowadzi przez miejscowości związane z ważnymi dla naszej literatury twórcami. Jest to szlak samochodowy wiodący śladami poetów i pisarzy związanych z województwem świętokrzyskim, oznaczony tablicami drogowymi oraz tablicami informacyjnymi znajdującymi się już przy samych obiektach. Jedna z tras szlaku rozpoczyna się w Nagłowicach, gdzie żył i tworzył Mikołaj Rej i wiedzie przez Jędrzejów, tj. miejsce, w którym ostatnie lata swojego życia spędził bł. Wincenty Kadłubek, a następnie Pińczów i Busko Zdrój do Wiślicy. Nagłowice powszechnie kojarzone są z osobą Mikołaja Reja, który od 1545 roku był dziedzicem wzorowo gospodarującym posiadłością. Między innymi zakładał pasieki i zalesiał okolice. Obecnie w zbudowanym w miejscu rejowskiego dworku z 1800 r. znajduje się izba pamięci słynnego autora słów: "A niechaj to narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi swój język mają". Prezentuje ona życie i dorobek pisarski Reja oraz obrazuje związki pisarza z Nagłowicami. W zabytkowym parku angielskim otaczającym dworek zachowały się sędziwe dęby pamiętające czasy pisarza. W Dworku Mikołaja Reja działa punkt informacji turystycznej oraz istnieje możliwość skorzystania z noclegów w pokojach gościnnych.

w pobliżu warto również zobaczyć :

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie - Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium
bł. Wincentego Kadłubka

Świętokrzyska Kolej Dojazdowa"Ciuchcia Expres Ponidzie" z 1915 roku
Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach
Zamek Królewski w Chęcinach
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu  koło Chęcin
Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni
Jaskinia Raj
Jaskinia Piekło